Kopenhaga - Dania Wschodnia - przewodnik, informacje i porady dla turystów, opisy regionów, miast i kurortów wakacyjnych, historia i geografia, atrakcje i zabytki.
Od 1999 roku skorzystało z naszych usług 90 000 osób
callcenter
Świat Tysiąca Marzeń : Grupa TravelOne.pl > Dania.info.pl  >  Mapa i przewodnik: Kopenhaga, Dania

Na wakacje: Kopenhaga, Dania


Przewodnik turystyczny: Dania > Dania Wschodnia > Zelandia Północna > Kopenhaga
Zdjęcia Dania
Stolica i zarazem największe miasto Danii. Położone na skraju Zelandii, która jednocześnie jest największą wyspą w kraju. Jest to miasto magiczne niczym baśnie Andersena. Najlepiej prezentuje się od strony wody, a zawdzięcza to swojemu położeniu nad cieśniną morską oraz kanałom wpływającym w głąb miasta. Można zwiedzić miasto, pływając na specjalnych barkach trasami prowadzącymi do pomnika Syrenki, gmachu opery, bądź Biblioteki Królewskiej. Główną ulicą i arterią miasta jest Strøget. Jest to najdłuższy deptak handlowy w Europie, a zarazem istotny punkt turystyczny. Wzdłuż Strøget znajduje się wiele ekskluzywnych butików, sklepy z duńskimi ozdobami i pamiątkami, a także różnego rodzaju kawiarenki i restauracje. Będąc w Kopenhadze warto udać się do Rundetaarn – okrągłej wieży, z której doskonale widać panoramę miasta. Znajdzie się też coś dla miłośników sztuki – mogą oni odwiedzić Glypoteke, gdzie zobaczą kolekcje dzieł sztuki duńskich malarzy, pałac duńskiej monarchii Amalienborg, a dla całych rodzin znakomitym rozwiązaniem na spędzenie czasu jest muzeum bajkopisarza Hansa Christiana Andersena. Kilka godzin warto też poświęcić na zwiedzanie ogrodów Tivoli. Możemy tu spróbować lokalnych duńskich potraw, nie martwiąc się o dzieci, ponieważ ogrody pełne są placów zabaw i innych atrakcji dla najmłodszych.

Klimat i pogoda w Danii

pogoda: Kopenhaga

21°C
Bezchmurna noc
opady:brak
zachmurzenie:brak
ciśnienie:1017 hPa
wiatr:330° 33 km/h
 • Wycieczki: Kopenhaga, Dania


 • Przewodnik turystyczny: Dania > Dania Wschodnia > Zelandia Północna > Kopenhaga
 • Geografia i przyroda


 • Kopenhaga jest stolicą i największym miastem w Królestwie Danii. Miasto znajduje się częściowo na wchodnim wybrzeżu Wyspy Zelandia i Amager, nad cieśniną Sund. W 2000 r. zbudowano most łączący Kopenhagę z Malmö. Samo miasto zamieszkuej pół miliona ludzi, a zespół miejski Wielkiej Kopenhagi ponad milion. Kopenhaga jest takżenajwiększym portem w kraju. Panuje tu klimat morski – duża wilgotność powietrza i ilość opadów. Najcieplej i najbardziej deszczowo jest w lipcu i sierpniu. Lato nie jest upalne, a zimą nie ma wielkich mrozów.
 • Historia


 • Kopenhaga jest jednym z najstarszych miast w Danii. Zanim jednak powstało, tereny te były już dawno zamieszkałe. Pierwsi ludzie pojawili się tu w epoce kamienia, a wikingowie mieli tu swój targ. Z początku była to niewielka rybacka osada o nazwie Havr, czyli port. Miasto zostało założone przez biskupa Roskilde Absalona w 1167 r. Wybudowano tu również twierdzę Slotskolmen, co w znacznej mierze przyczyniło się do rozwoju miasta. W 1254 r. Kopenhaga otrzymała prawa miejskie. Dzięki nieograniczonemu dostępu do morza miejsce to stało się ważnym ośrodkiem handlowym. I stało się tym samym konkurencją dla miasta Lubeka. W 1422 r. Kopenhaga otrzymała przywileje handlowe. A w 1443 r. stała się stolicą kraju. Staje się także ważnym centrum naukowym i politycznym. Taki rozwój miasta przyczynił się do wielu najazdów – niszczono miasto, port, topiono statki. Przez lata o miasto toczył się konflikt pomiędzy biskupami Rodkilde a królami. Ostatecznie po reformacji miasto przejęli ci ostatni. Pierwszym ukoronowanym tu królem był Christian I, którego dynastia panowała do 1863 r. w 1583 r. założono najstarszy park rozrywki, który działa do dziś. Potomek pierwszego króla, Christian IV przyczynił się do znacznej rozbudowy miasta. Były to głównie fortyfikacje, które skutecznie chroniły miasto przed najazdami Szwedów. W 1700 r. wybuchła wielka wojna północna. Kopenhagę zaatakowały floty angielskie, holenderskie i szwedzkie. W 1711 r. miasto nawiedziła plaga dżumy, która zdziesiątkowała mieszkańców. Christian V, kolejny władca zbudował plac Kongens Nytorv, na którym stanął jego konny pomnik. Miało to propagować potęgę monarchii absolutnej. Kolejną klęską był wielki pożar, który strawił miasto w 1728 r. Spłonęło wtedy wiele ważnych, historycznych miejsc, śladów i zabytków. Podczas odbudowy w sztuce pojawił się barok, co wpłynęło na wygląd miasta. W 1794 r. wybucha kolejny wielki pożar, który trawi Zamek Królewski Christiansborg, a rodzina królewska przenosi się do Amalienborga. Rok później wybucha kolejny pożar, tym razem niszczy on stare miasto. W 1801 r. ma miejsce bitwa z brytyjską flotą. Jej wynik zmusza Duńczyków do rezygnacji z polityki neutralności. Gdy Duńczycy kilka lat później opowiedzieli się po stronie Napoleona, flota brytyjska wróciła. Miał miejsce pierwszy terrorystyczny zamach – bombardowanie dzielnic, w których mieszkała ludność cywilna. II połowa XIX w. to industrializacja miasta – powstał wtedy browar Carlsberga. Po wojnach napoleońskich miasto rozkwita. To także czas wielkich ludzi – Christian Andersen, Kierkegaard, Thordvaldsten.
 • Atrakcje


  • Syrenka – słynny duński pomnik. W 1909 r. Carl Jacobsen, założyciel Carlsberga obejrzał w Teatrze Narodowym spektakl baletowy „Mała syrenka” na podstawie baśni Andersena. Był tak poruszony sztuką, że poprosił rzeźbiarza Edvard Eriksena, by stworzył pomnik. Syrenka została odsłonięta 23 sierpnia 1913 r. od tego czasu jej urodziny są hucznie świętowane.
  • Ogrody Tivoli – Wejścia do ogrodu strzeże bajkowa, przepiękna brama. Podziwiać tu można niezwykłe piękno krajobrazu i jego architektury. Znajduje się tu także jeden z najstarszych na świecie park rozrywki z 1843 r., w którym karuzele, kolejki górskie, akrobaci, aktorzy i animatorzy nie pozwolą nikomu się nudzić.
  • Opera w Kopenhadze – na nabrzeżu wygląda jakby unosiła się w powietrzu. Zaprojektował ją Henning Larsen. Wnętrze gmachu to także prawdziwa atrakcja. Począwszy od foyer skończywszy na suficie w główne sali. Opera ma 41 tys. km² powierzchni, a znajduje się w niej ponad 1000 pomieszczeń.
  • Christiania – niewątpliwie jedna z największych atrakcji w kraju zwane Wolnym Miastem Christiania. Osiedle zostało założone 1971 r. Wtedy to grupa hippisów weszła do wojskowych baraków i zajęła je. Osiedle jest znane jako ośrodek ruchu hippisowskiego i kultury alternatywnej. Zobaczyć tu można niezwykłe graffiti. To idealne miejsce dla fotografów. Formalnie nie jest to ani osiedle, ani miasto tylko obszar Kopenhagi z dawnymi wojskowymi koszarami.
  • Nyhvan – oznacza New Heaven i początkowo było handlowym portem, do którego przybywały statki z całego świata. Podejrzana dzielnica, która z biegiem lat przeistoczyła się w jedno z najładniejszych miejsc Kopenhagi. Budynki zostały odrestaurowane, utworzono wiele knajpek i pubów.
  • Browar Carslberg – to obowiązkowy punkt zwiedzania miasta. Zobaczyć tam można piwa z całego świata, poznać historię duńskich browarów i sztuki ważenia piwa. Zwiedzanie połączone jest oczywiście z degustacją piwa.
  • ZOO – kopenhaskie ZOO to dom ponad 3000 zwierzaków i najlepszym mini zoo w Europie.
  • Muzeum Sztuki Nowoczesnej Louisiana – posiada wspaniałą kolekcję 3,5 tys. eksponatów, rocznie organizowanych jest tu nawet 12 ekspozycji czasowych. To doskonałe miejsce dla miłośników sztuki.
  • The Round Tower – najstarsze wciąż funkcjonujące w Europie obserwatorium. Gwiazdy można oglądać w tym miejscu od 1642 r. Na szczycie znajduje się platforma, z której rozciąga się widok na miasto. Żeby tam dotrzeć, trzeba pokonać kręte, strome schody.
  • Pałac Królewski Amalienborg – został wybudowany z rozkazu królowej Zofii Amelii, która chciała mieć pałac z ogrodem. Od roku 1794 jest oficjalną rezydencją rodziny królewskiej zwaną zimowym pałacem.
  • Katedra Najświętszej Maryi Panny – luterańska świątynia o surowym wnętrzu poszczycić się może długą i ciekawą historią. Katedra jest miejscem jasnym, pełnym kolumn i marmurowych rzeźb. Pierwotnie była to drewniana świątynia wzniesiona na początku XIII w. Przez lata jednak była rozbudowywana i przebudowywana.
 • W okolicy


  • Malmo – do szwedzkiego miasta można dojechać w zaledwie trzy kwadranse. Tam na turystów czeka wiele zabytków. Do atrakcji należy także przejazd przez 16-kilometrowy most nad cieśniną Sund. To najdłuższy most w Europie.
  • Bakken – ogromny, wspaniały park rozrywki. Jest to najstarszy park w Europie. Na turystów czeka tu cała masa atrakcji. To doskonałe miejsce na rodzinny wypoczynek.
 • Gastronomia


 • Dania jest ciekawym krajem także pod względem gastronomicznym. Duńczycy ściśle przestrzegają godzin posiłków. A je się pięć razy w ciągu dnia. Kuchnia opiera się na warzywach i mięsie. Do najpopularniejszych warzyw należy ziemniak.
  Duńczycy jedzą poranne śniadanie, następnie piją przedpołudniową kawę, w towarzystwie której często pojawia się chleb z dżemem czy serem. Kolejno frokost tzw. podobiadek jadany zwykle przed 13. Najczęściej je się wtedy chleb, rybę, kiełbasy czy wędliny. Często podczas tego posiłku pojawia się też alkohol. Później popołudniowa kawa i coś słodkiego. Kolacja serwowana jest w godzinach 8:00-19:00 i jest to najobfitszy posiłek dnia. Oczywiście w dni świąteczne posiłki są bardziej bogate i urozmaicone.
  W Kopenhadze można znaleźć restauracje wszelkiego typu serwujące najróżniejsze kuchnie. To o czym koniecznie należy wspomnieć jest fakt, że jest tu najlepsza restauracja świata – Noma. Neonordycka kuchnia, w której spróbować można wędzonego szpiku, dzikich ziół, ślimaków, suszonych małż, wodorostów. Szefem kuchni jest Rene Redzepi. Ceny tu są trzykrotnie wyższe niż w innych duńskich restauracjach.
 • Zaukpy


 • Miłośnicy zakupów powinni udać się na Strøget – jest to najdłuższa na świecie ulica dla pieszych pełna sklepów i centrów handlowych. Tu można kupić prawie wszystko. Towary sprzedawane w mieście są zazwyczaj wysokiej klasy.
 • Życie nocne


 • Duńczycy to naród uwielbiający muzykę, dlatego w stolicy organizowane są liczne festiwale. Życie nocne jest tu szalone. Zaczyna się późno i trwa do świtu. Duńczycy naprawdę potrafią się bawić. Początkowo spędza się czas w kafejkach i barach, by później poszaleć w klubach i dyskotekach. Najbardziej zabawową dzielnicą jest Norerbo. W mieście bawić się będą dobrze wielbiciele każdego gatunku muzycznego. Życie nocne kwitnie też w Tivioli czy dzielnicy czerwonych latarni. Ludzie zacyznają bawić się zwykle w okolicach północy.
 • Sport i rekreacja


  • Czas warto spędzić na spacerach wzdłuż wybrzeża, po porcie, wysepkach czy licznych parkach.
  • Popularnością cieszą się rejsy po morzu.
  • Kopenhaga to chyba najlepsze miasto na świecie dla miłośników rowerów.
  • Można tu uprawiać przeróżne sporty wodne.
  • Miasto posiada wiele siłowni, centrów fitness, kortów i boisk.
  • Dużą popularnością cieszy się bieganie.
  • Zadowoleni będą także golfiarze.
 • Informacje praktyczne


  • Waluta – Korona duńska (DKK).
  • Wizy – dla obywateli polskich, z racji otwartych granic Unii Europejskiej, nie ma obowiązku wizowego. Z ważnym paszportem lub dowodem tożsamości nowego typu każdy może swobodnie wjechać do Danii na okres do 90 dni.
  • W Danii respektowane jest polskie prawo jazdy. Jedynym wymogiem jest posiadanie aktualnego ubezpieczenia wraz z assistance. Dokument musi być podpisany oraz musi stwierdzać fakt, że obowiązuje na terenie Unii Europejskiej.
  • Podczas zakupów należy pamiętać o tym, by nie kupować towarów niewiadomego pochodzenia, a także by na wszelki wypadek zachowywać paragon potwierdzający zakup towaru w razie kontroli policji celnej.
  • Z dostępem do bankomatów nie ma problemu.
  • Kopenhaga jest miastem kosztownym.
  • W Danii respektowane jest polskie prawo jazdy. Jedynym wymogiem jest posiadanie aktualnego ubezpieczenia wraz z assistance. Dokument musi być podpisany oraz musi stwierdzać fakt, że obowiązuje na terenie Unii Europejskiej.
  • Podczas zakupów należy pamiętać o tym, by nie kupować towarów niewiadomego pochodzenia, a także by na wszelki wypadek zachowywać paragon potwierdzający zakup towaru w razie kontroli policji celnej.

Kopenhaga - prognoza pogody, Dania

7200000
Aktualne warunki

Środa
5 października
Bezchmurna noc
21°C
Bezchmurna noc
opady:brak
zachmurzenie:brak
wilgotność:38%
widoczność:10 km
ciśnienie:1017 hPa
wiatr:330° 33 km/h
wsch. słońca:07:19
zach. słońca:18:36
Czwartek
6 października
Możliwe przejściowe opady deszczu
min: 13°C    max: 22°C
Możliwe przejściowe opady deszczu
opady:0.2 mm
wiatr:323°  22 km/h
wsch. słońca:07:21
zach. słońca:18:33
Piątek
7 października
Słonecznie
min: 14°C    max: 26°C
Słonecznie
opady:brak
wiatr:288°  19 km/h
wsch. słońca:07:23
zach. słońca:18:31
Sobota
8 października
Częściowe zachmurzenie
min: 15°C    max: 25°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
wiatr:279°  27 km/h
wsch. słońca:07:25
zach. słońca:18:28
Niedziela
9 października
Możliwe przejściowe opady deszczu
min: 14°C    max: 21°C
Możliwe przejściowe opady deszczu
opady:0.8 mm
wiatr:284°  31 km/h
wsch. słońca:07:27
zach. słońca:18:26

Kopenhaga - klimat w Danii

Dania - kiedy na wakacje?
 • Na wakacyjny wypoczynek najlepsze są miesiące letnie. Lata w Danii są ciepłe, niezbyt upalne. Latem może występować więcej deszczu, ale nie ma mgieł i silnych wiatrów.
 • Na zwiedzanie i wycieczki objazdowe po Danii najlepsza jest wiosna, ale do Danii można się wybrać o każdej porze roku. Zimą należy wziąć pod uwagę częste mgły na zachodzie kraju. Latem, natomiast, nieco częstsze deszcze.
Dania znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego o cechach klimatu morskiego. Klimat poszczególnych regionów niewiele się różni. Lata są tu ciepłe, lecz nie upalne (na co ma wpływ ciepły Prąd Północnoatlantycki), a zimy łagodne. Średnia temperatura w okresie letnim waha się od 15 °C do 22 °C (maksymalna zanotowana temperatura wynosiła 36 °C), zimą – od -1 °C do +2 °C (najniższa zanotowana temperatura to -31 °C). Klimat Danii charakteryzuje stosunkowo duża ilość opadów deszczu, a śnieg i mróz występuje rzadko. Największa suma opadów przypada na lipiec i sierpień, najmniejsza – na marzec. Średnia roczna ilość opadów wynosi ok. 650 mm. Opady są większe na półwyspie Jutlandzkim (ok. 800 mm), a mniejsze w regionie Zelandii (500-550 mm). Statystycznie najmniej deszczowym regionem są okolice Wielkiego Bełtu (po obu jego stronach średnia roczna suma opadów wynosi 450 mm). Typowym zjawiskiem dla zachodnich obszarów kraju są mgły, które nasilają się w okresie zimowym.
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
0,-1,0,2,7,11,12,12,10,6,2,0,2,2,5,9,15,18,20,20,16,11,6,3,1.0,.5,2.5,5.5,11.0,14.5,16.0,16.0,13.0,8.5,4.0,1.5
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
2,3,3,5,10,13,17,17,15,13,10,5
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
41,26,35,40,44,56,64,74,53,55,52,50,89,88,83,82,75,78,78,80,85,87,89,91
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
201918181418161616211923

Dania wycieczki: oferty wczasów Zelandia Północna

Zdjęcia - Dania

Dania zdjęcie 1Dania zdjęcie 2Dania zdjęcie 3
Dania zdjęcie 4Dania zdjęcie 5Dania zdjęcie 6
Dania zdjęcie 7Dania zdjęcie 8Dania zdjęcie 9
Dania zdjęcie 10
Dania - więcej zdjęć

Hotele Kopenhaga

Brak ofert

Podróże z Grupą TravelOne.pl: wczasy i wycieczki

Egzotyczne podróże - wycieczki objazdowe
Egzotyczne podróże - wycieczki objazdowe
"Osoby uwielbiające podróżowanie, powinny zastanowić się nad wycieczką objazdową. Największą zaletą takiego wyjazdu jest możliwość poznania wszystkich najważniejszych atrakcji w danym kraju. Coraz więcej turystów decyduje się na tę formę spędzania wczasów, wybierając się m.in. do najstarszej cywilizacji na świecie - Chin, charakterystycznych pod względem kulturowym Indii, czy słynącej z różnorodności krajobrazu Kenii. Warto odwiedzić także Tajlandię, która zachwyca tropikalną przyrodą i orientalnymi zabytkami czy Sri Lankę nazywaną ""Perłą Oceany Indyjskiego""."
 
Gorące oferty Last Minute na Wyspy Kanaryjskie - rezerwuj >>
Podróż śladami biblijnych początków - wycieczki objazdowe Izrael >>
Rodzinne wakacje w Czarnogórze z dojazdem własnym >>
logo_TravelOnelogo_VillaOnelogo_SkiOnelogo_SkyOnelogo_HotelOnelogo_CarsOne