Dania - przewodnik, informacje i porady dla turystów, opisy regionów, miast i kurortów wakacyjnych, historia i geografia, atrakcje i zabytki.
Od 1999 roku skorzystało z naszych usług 90 000 osób
callcenter
Świat Tysiąca Marzeń : Grupa TravelOne.pl > Dania.info.pl  >  Mapa i przewodnik: Dania

Na wakacje: Dania


Przewodnik turystyczny: Dania
Zdjęcia Dania
Kraj Gangu Olsena, baśni Andersena oraz kopenhaskiej syrenki. Dania to jedna z europejskich monarchii parlamentarnych. Jest to najmniejszy z krajów nordyckich, zaliczany do Skandynawii, choć nie leży na Półwyspie Skandynawskim; głównie nizinna Dania w większości położona jest na Półwyspie Jutlandzkim, ale należy też do niej niemal 450 wysp (z czego tylko około 70 jest zamieszkałych). Spośród duńskich wysp należy wymienić największą wyspę w Europie – Grenlandię, a także Wyspy Owcze. Stolicą kraju jest Kopenhaga (położona na wyspie Sjaelland - Zelandia). Dania jest niezwykle ciekawym krajem o bogatej historii i tradycjach. Turystów przyciągają tu piękne krajobrazy, dużo zieleni, bogactwo zabytków, piękna architektura oraz liczne atrakcje i rozrywki. W Danii znajduje się największy na świecie morski park wiatraków (20 km od portu Esbjerg). Jednym z najciekawszych miejsc w kraju jest wyspa Bornholm, która krajobrazowo różni się od reszty Danii. Duńczycy znani są ze swojej powściągliwości, ale są bardziej otwarci niż pozostałe narody skandynawskie. Znani są także ze swojego liberalizmu – Dania była pierwszym krajem w Europie, w którym zalegalizowano małżeństwa homoseksualne (w 1989 roku).

Klimat i pogoda w Danii

pogoda: Kopenhaga

15°C
Mżawka
opady:brak
zachmurzenie:50%
ciśnienie:1006 hPa
wiatr:230° 19 km/h
 • Wycieczki: Dania


 • Przewodnik turystyczny: Dania
 • Regiony


  • Dania Wschodnia – to słynąca z pięknych zamków Zelandia Północna, stolica kraju – Kopenhaga. To tu znaleźć można plaże z wydmami porośniętymi różami. W Zelandii Południowej odnajdą się amatorzy windsurfingu, natomiast na Wyspie Bornholm każdy znajdzie coś dla siebie – słoneczne plaże, klify, żeglowanie, pola golfowe, trasy rowerowe.
  • Dania Zachodnia – Pełna kontrastów Jutlandia, Legoland, bajkowy krajobraz wyspy Fionii, wiele możliwości aktywnego spędzania czasu.
  • Wyspy Owcze – archipelag wysp pochodzenia wulkanicznego na Morzu Norweskim.
  • Grenlandia – autonomiczne terytorium zależne ze stolicą w Nuuk. Powierzchnia wyspy to 2175,6 tys. km², co sprawia, że Grenlandia jest największą wyspą na świecie i aż w 84% pokryta jest lodem.
 • Ośrodki i atrakcje


  • Najważniejsze miasta: Kopenhaga, Odense, Aalborg, Arhus.
  • Najciekawsze atrakcje turystyczne: Park rozrywki Tivoli, Muzeum Narodowe, Legoland, Park Safari w Givskud, Natur Bornholm.
  • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Wyspa Bornholm, Fionia, Jutlandia.
 • Geografia i przyroda


 • Dania jest położona w Europie Północnej i jest najmniejszym państwem skandynawskim. W jej skład wchodzą formalnie również Wyspy Owcze oraz Grenlandia, które razem tworzą Wspólnotowe Królestwo Danii. Dania sąsiaduje od południa z Niemcami, a przez cieśninę Sund – ze Szwecją. Dania jest w przeważającej części krajem nizinnym. Większość, bo aż 70% obszaru państwa znajduje się na Półwyspie Jutlandzkim. Reszta kraju obejmuje 406 wysp, z czego tylko 79 jest zamieszkałych. Największą z wysp jest Zelandia, na której znajduje się stolica kraju – Kopenhaga. W Danii przeważa klimat umiarkowany ciepły typu morskiego. Zimy są krótkie i łagodne, lata dosyć chłodne z dużą ilością opadów. Największa ilość opadów przypada właśnie na lipiec i sierpień.
 • Historia


 • Terytorium dzisiejszej Danii na początku zamieszkiwali Germanowie, następnie Anglowie, Jutlowie i Sasi. W VI wieku stopniowo zaczęli osiedlać się tu również Duńczycy z południa Skandynawii. Nazwa kraju pochodzi właśnie od nazwy plemienia Danów. W okresie VII-IX wieku Duńczycy odbyli wiele wypraw morskich na wybrzeża Wielkiej Brytanii, państwa Franków oraz wybrzeża Bałtyku. W tym czasie w skład państwa Duńskiego oprócz Danii wchodziła również Anglia, Norwegia, południowa Szwecja oraz część Finlandii. W XII wieku Dania rozszerzyła swoją ekspansję o kolejne państwa – Estonia, Holsztyn i Inflanty. W roku 1814 Dania została ostatecznie wyparta z Półwyspu Skandynawskiego i w 1815 roku musiała oddać Norwegię na rzecz Szwecji, ale zdołała zachować inne norweskie posiadłości jak: Islandię, Wyspy Owcze i Grenlandię. W 1849 roku wydano pierwszą duńską konstytucję, na mocy której Dania stała się monarchią konstytucyjną. Od 1949 roku Dania jest członkiem NATO, a w 1952 roku Królestwo Danii znowelizowało swoja konstytucję, która obowiązuje do dzisiaj.
 • Sport i rekreacja


  • Idealne miejsce do spędzania aktywnego wypoczynku. Popularna jest tu zwłaszcza jazda na rowerach i piesze wycieczki.
  • Dzięki długiej linii brzegowej, obfitującej w liczne fiordy i zatoki oraz silnym wiatrom, Dania jest dobrym miejscem do surfowania.
  • Piękne pejzaże, nowoczesne kurorty, zabytki i inne atrakcje Danii sprawiają, że jest to idealne miejsce na aktywny wypoczynek.
 • Informacje praktyczne


  • Waluta – Korona duńska (DKK).
  • Wizy – dla obywateli polskich, z racji otwartych granic Unii Europejskiej, nie ma obowiązku wizowego. Z ważnym paszportem lub dowodem tożsamości nowego typu każdy może swobodnie wjechać do Danii na okres do 90 dni.
  • W Danii respektowane jest polskie prawo jazdy. Jedynym wymogiem jest posiadanie aktualnego ubezpieczenia wraz z assistance. Dokument musi być podpisany oraz musi stwierdzać fakt, że obowiązuje na terenie Unii Europejskiej.
  • Podczas zakupów należy pamiętać o tym, by nie kupować towarów niewiadomego pochodzenia, a także by na wszelki wypadek zachowywać paragon potwierdzający zakup towaru w razie kontroli policji celnej.


Kopenhaga - prognoza pogody, Dania

7200000
Aktualne warunki

Piątek
24 września
Mżawka
15°C
Mżawka
opady:brak
zachmurzenie:50%
wilgotność:94%
widoczność:3 km
ciśnienie:1006 hPa
wiatr:230° 19 km/h
wsch. słońca:06:58
zach. słońca:19:05
Sobota
25 września
Możliwe przejściowe opady deszczu
min: 13°C    max: 19°C
Możliwe przejściowe opady deszczu
opady:0.3 mm
wiatr:286°  31 km/h
wsch. słońca:07:00
zach. słońca:19:02
Niedziela
26 września
Częściowe zachmurzenie
min: 12°C    max: 18°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
wiatr:142°  19 km/h
wsch. słońca:07:02
zach. słońca:18:59
Poniedziałek
27 września
Umiarkowane opady deszczu
min: 14°C    max: 18°C
Umiarkowane opady deszczu
opady:6.4 mm
wiatr:132°  26 km/h
wsch. słońca:07:04
zach. słońca:18:57
Wtorek
28 września
Umiarkowane opady deszczu
min: 12°C    max: 19°C
Umiarkowane opady deszczu
opady:8.2 mm
wiatr:326°  22 km/h
wsch. słońca:07:06
zach. słońca:18:54

Kopenhaga - klimat w Danii

Dania - kiedy na wakacje?
 • Na wakacyjny wypoczynek najlepsze są miesiące letnie. Lata w Danii są ciepłe, niezbyt upalne. Latem może występować więcej deszczu, ale nie ma mgieł i silnych wiatrów.
 • Na zwiedzanie i wycieczki objazdowe po Danii najlepsza jest wiosna, ale do Danii można się wybrać o każdej porze roku. Zimą należy wziąć pod uwagę częste mgły na zachodzie kraju. Latem, natomiast, nieco częstsze deszcze.
Dania znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego o cechach klimatu morskiego. Klimat poszczególnych regionów niewiele się różni. Lata są tu ciepłe, lecz nie upalne (na co ma wpływ ciepły Prąd Północnoatlantycki), a zimy łagodne. Średnia temperatura w okresie letnim waha się od 15 °C do 22 °C (maksymalna zanotowana temperatura wynosiła 36 °C), zimą – od -1 °C do +2 °C (najniższa zanotowana temperatura to -31 °C). Klimat Danii charakteryzuje stosunkowo duża ilość opadów deszczu, a śnieg i mróz występuje rzadko. Największa suma opadów przypada na lipiec i sierpień, najmniejsza – na marzec. Średnia roczna ilość opadów wynosi ok. 650 mm. Opady są większe na półwyspie Jutlandzkim (ok. 800 mm), a mniejsze w regionie Zelandii (500-550 mm). Statystycznie najmniej deszczowym regionem są okolice Wielkiego Bełtu (po obu jego stronach średnia roczna suma opadów wynosi 450 mm). Typowym zjawiskiem dla zachodnich obszarów kraju są mgły, które nasilają się w okresie zimowym.
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
0,-1,0,2,7,11,12,12,10,6,2,0,2,2,5,9,15,18,20,20,16,11,6,3,1.0,.5,2.5,5.5,11.0,14.5,16.0,16.0,13.0,8.5,4.0,1.5
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
2,3,3,5,10,13,17,17,15,13,10,5
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
41,26,35,40,44,56,64,74,53,55,52,50,89,88,83,82,75,78,78,80,85,87,89,91
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
201918181418161616211923

Dania wycieczki: oferty wczasów Dania

Zdjęcia - Dania

Dania zdjęcie 1Dania zdjęcie 2Dania zdjęcie 3
Dania zdjęcie 4Dania zdjęcie 5Dania zdjęcie 6
Dania zdjęcie 7Dania zdjęcie 8Dania zdjęcie 9
Dania - więcej zdjęć

Podróże z Grupą TravelOne.pl: wczasy i wycieczki

Egzotyczne podróże - wycieczki objazdowe
Egzotyczne podróże - wycieczki objazdowe
"Osoby uwielbiające podróżowanie, powinny zastanowić się nad wycieczką objazdową. Największą zaletą takiego wyjazdu jest możliwość poznania wszystkich najważniejszych atrakcji w danym kraju. Coraz więcej turystów decyduje się na tę formę spędzania wczasów, wybierając się m.in. do najstarszej cywilizacji na świecie - Chin, charakterystycznych pod względem kulturowym Indii, czy słynącej z różnorodności krajobrazu Kenii. Warto odwiedzić także Tajlandię, która zachwyca tropikalną przyrodą i orientalnymi zabytkami czy Sri Lankę nazywaną ""Perłą Oceany Indyjskiego""."
 
Gorące oferty Last Minute na Wyspy Kanaryjskie - rezerwuj >>
Podróż śladami biblijnych początków - wycieczki objazdowe Izrael >>
Rodzinne wakacje w Czarnogórze z dojazdem własnym >>
logo_TravelOnelogo_VillaOnelogo_SkiOnelogo_SkyOnelogo_HotelOnelogo_CarsOne